به گزارش زاهدان بلاگ به نقل از ،طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی با محصولات ایران خودرو با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، هنرمندان و  مقامات کشوری و لشکری امروز کلید خورد.


در مراسم افتتاح این طرح جایگزینی 40 هزار دستگاه تاکسی فرسوده در دستور کار قرار گرفته است، هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به مسئولیت اجتماعی شرکت‌های خودروساز در راستای نوسازی خودروهای فرسوده گفت: گروه صنعتی ایران خودرو در حوزه نوسازی تاکسی های فرسوده پیش قدم شده و برای اجرای این طرح با چند بانک برای پرداخت وام به متقاضیان مذاکراتی انجام شده است.

وی در ادامه افزود: 63 هزار نفر در کشور تا کنون ثبت نام کرده اند که همکاران ما در ایران خودرو تلاش کردند تا پروسه تعویض خودرو را تا یک ساعت کاهش دهند.

یکه زارع همچنین عنوان کرد: 10 هزار و 900 ثبت نام در تهران انجام شده که در مجموع 9هزار و 400 خودرو جایگزین تحویل داده شده است.

وی تصریح کرد: در 315 شهر این پروسه در حال انجام است و در بسیاری از شهر ها مانند اسفراین و گچساران به تمام رسیده و بیشترین میزان ثبت نام ها به ترتیب در شهر های تهران، تبریز، مشهد، کرج، شهریار، قم، شیراز، کرمانشاه و قزوین ثبت شده است.

اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با اشاره به لزوم اجرای طرح جایگزینی خودروهای فرسوده به صورت گسترده گفت: ضمن حمایت از تولید و اشتغالزایی باید توجه ویژه ای به هوای پاک و کاهش آلایندگی ها داشته باشیم.

وی با اشاره به اقدامات مناسب وزارت صنعت و خودروسازان در راستای کاهش آلایندگی خودروها گفت: دولت هم باید از تولیدکنندگان حمایت کند و تنها با ارتقا کیفیت خودروها نمی شود آلودگی هوا را کاهش داد بلکه باید کیفیت بنزین ها هم ارتقا پیدا کند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به لزوم از رده خارج کردن موتور سیکلت های کاربراتوری گفت: امیدوارم سال آینده هیچ موتور سیکلت کاربراتوری اجازه تردد و شماره گذاری نداشته باشد.

*خودروهای فرسوده مقصر اصلی آلودگی هوا

علی محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست بیان کرد: دو چالش اساسی آب و آلودگی هوا در کشور جریان دارد که طی پژوهش ها انجام شده مشخص شد حدود 70 درصد الودگی ها مربوط به خودروهای فرسوده بوده و این عامل تا کنون مرگ 45 هزار نفر را در کشور به همراه داشته است.

وی در ادامه افزود: این اقدام ایران خودرو در بهبود سطح شاخص هایی سلامت نقش بسزایی دارد و حدود 800 میلیون لیتر سوخت فسیلی در ماه که در کشور مصرف می‌شود به این آلودگی ها دامن می زند.


پورمحمدی معاون توسعه امور تولیدی سازمان برنامه بودجه نیز در این مراسم عنوان کرد: با جایگزینی هر خودرو فرسوده در سال 3هزار لیتر صرفه جویی در مصرف سوخت صورت می گیرد، که با تحویل 45 هزار خودرو تا انتهای هفته آینده 145 میلیون لیتر صرفه جویی اتفاق می افتد.

*تولد خودروهای برقی و هیبریدی باید در دستور کار قرار گیرد

در همین راستا معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست با اشاره به دست آوردهای عظیم دولت در ارتقا کیفیت خودروها و سوخت گفت: کارهای ویژه ای در دولت یازدهم برای ارتقا کیفیت بنزین و خودروها انجام گرفته و باید در فاز بعدی به سراغ تولید خودروهای برقی و هیبریدی داشته باشیم تا خودروهای پاک بیشتر در کشور تردد داشته باشند.

وی ادامه داد: باید نوسازی تاکسی ها را در اتوبوس ها، مینی بوس ها  و کامیونهای فرسوده ادامه دهیم تا اشتغال در بخش تولید پایدار بماند و هوای کلانشهرها سالمتر شود.