در چند سال اخیر هم‌ زمان با ورود تلفن ‌های همراه هوشمند به‌ ویژه سیستم های اندرویدی به بازار شاهد تغییر و تحولات عظیمی در سبک زندگی خانواده‌ ها و به ‌خصوص جوانان هستیم بگونه ای که اعتیاد به وایبر، واتس آپ، تانگو و تلگرامی در میان چندین میلیون کاربر ایرانی، به یک معضل جدی تبدیل شده است.
از آنجا که عموم این نرم افزارها قابلیت تشکیل گروه و تجمعات مجازی را دارند، در حال حاضرگروه های گوناگونی در آنها با عناوین هنری، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری تشکیل شده که در فضای موجود وجدان، اخلاق و معنویت را در استفاده از این نرم افزارها کنار گذاشته و با رویکردی هنجارستیز و ارزش گریز از آن سوء استفاده می کنند.
از آنجایی که امروزه کاربران اینترنت در شبکه های اجتماعی موبایلی حضور گسترده ای از خود نشان داده اند ارتباط و وابستگی افراد جامعه از دنیای واقعی به دنیای مجازی نوعی تهدید و آسیب به شمار می آید که نمونه بارز آن دوری از اعتقادات، باورها و ارزش های دینی و اسلامی است.
باید گفت که در حال حاضر بسیاری از افراد در انواع گروه های اجتماعی، سیاسی، اجتماعی و غیره موجود در فضاهای مجازی مانند واتس آپ، تلگرام، وایبر و غیره مشغول به فعالیت هستند که این مهم علاوه بر مزایای مفید همچون بالا بردن آگاهی افراد خود عاملی برای انتشار اخبار کذب و دروغی می شود که گاها موجب اهانت، نزاع های مجازی و سواستفاده از اشخاص نیز می شود. زیرا در چنین گروه هایی حریم خصوصی، محرم و نامحرم نادیده گرفته می شود.

همچنین استیکرهای وجود در این نرم افزارها خواه ناخواه زمینه گناه و ارتباط دو جنس مخالف با یکدیگر را فراهم می کند.

از طرفی از آنجایی که مشتری پروپا قرص این شبکه ها اغلب افراد متاهلی هستند که تمام وقت خود را به جای گذراندن در کنار خانواده صرف گشتن و بالا و پایین کردن پیامک ها در گروه های مختلف می کنند که در این میان با چت کردن با افرادی که هیچگونه شناختی روی آن ندارند خو گرفته و این عاملی برای کمرنگ شده مهر و محبت در بین زن و مرد و به تبع آن باعث فروپاشی کانون گرم خانواده نیز می شود.